Očkování proti chřipce je především u ohrožených skupin obyvatel klíčová záležitost, zdůraznil na včerejší tiskové konferenci ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Seniorům nad 65 let a rizikovým skupinám, tedy pacientům s cukrovkou, vážnějším onemocněním srdce a cév, plic, dýchacích cest, ledvin či dlouhodobě pobývajícím ve zdravotnických a sociálních zařízeních, očkování hradí zdravotní pojišťovny. Ostatní zájemci si ho musí zaplatit. Očkovací látka včetně aplikace vyjde na 310 Kč. Ideální doba pro očkování proti chřipce je v říjnu a listopadu.
Heger zdůraznil, že chřipka v žádném případě nepředstavuje banální onemocnění, ročně na ni a její komplikace v ČR zemře 1500 až 2000 lidí. Za »smutný fakt« pak považuje to, že u nás je očkováno jen zhruba pět procent obyvatel. Např. v západní Evropě dosahuje proočkovanost v průměru 17 %, v Kanadě 33 %, lépe než ČR je na tom třeba i Rusko nebo Maroko. »Kdyby stoupla proočkovanost na doporučených 15 %, zaplatily by sice zdravotní pojišťovny za vakcíny o 300 milionů korun víc, ale podstatně by klesly náklady, které ročně přesahují miliardu korun, řekl ministr.
Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula uvedl, že stávající sezona by neměla být tak dramatická. V letošní vakcíně jsou zahrnuty antigeny tří kmenů. Jeden z nich chrání proti tzv. prasečí chřipce a řada lidí má protilátky již z loňského roku. Zdůraznil, že ve vakcínách není živý virus, nikdo tedy nemůže po očkování chřipkou onemocnět. Chřipka stojí ČR téměř miliardu korun ročně. V nemocnicích se na toto onemocnění léčí ročně až 16 tisíc lidí. Podle Prymuly ochrání očkování až 90 % zdravých dospělých a u seniorů sníží až o 70 % počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 % riziko úmrtí.
Zdroj: Haló noviny, str. 04
Chřipka každoročně zabije 2000 Čechů
Nejúčinnější prevencí chřipky, která si ročně v ČR vyžádá až dva tisíce lidských životů, je očkování. Bohužel proočkovanost českých obyvatel stále výrazně zaostává za průměrem doporučovaným EU.